Jednou z novodobých tradic olomouckého kraje se již stalo Čtení Bible v průběhu 24 hodin, které je součástí paschálních performací Paschalia Olomucensia. K realizaci tohoto čtení došlo v letošním roce již po sedmé. Tak jako v letech předešlých i v tomto roce zahájili čtení představitelé města, Olomouckého kraje a Římskokatolické církve. Za městskou samosprávu přivítal přítomné hostitel a primátor města Mgr. Miroslav Žbánek, MPA, spolu se členy městského zastupitelstva. Za Olomoucký kraj přišel se zdravicí i samotným čtením hejtman olomouckého kraje pan Ladislav Okleštěk. A všem, kteří se do realizace této myšlenky zapojili se dostalo požehnání od olomouckého arcibiskupa Jana Graubnera, metropolity moravského.
Součinnost města, kraje a církve je pro realizaci jistě nezbytná. Avšak, aby se mohlo v kapli sv. Jeronýma Boží slovo skutečně číst čtyřiadvacet hodin, k tomu byla nezbytná i účast a aktivní zapojení se více než dvou set občanů, kteří na toto pozvání zareagovali a myšlenku přišli osobně podpořit. Mnozí z nich již patří mezi čtenáře, kteří přicházejí číst každoročně, někteří přišli poprvé, jako např. zástupci společnosti Trendu vozíčkářů, z.s. Každý z příchozích měl svůj dobrý důvod, proč se chce stát součástí této aktivity. Někteří spoluobčané však ještě váhají a kladou si otázku po smyslu celé této myšlenky. Protože se s touto otázkou setkáváme u některých spoluobčanů každoročně, požádali jsme o její zodpovězení primátora města Olomouc pana Mgr. M. Žbánka, MPA a ředitele Českého katolického biblického díla doc. P. Chalupu. Tedy: „Jaký to vše má však smysl a proč čtení Božího slova probíhá právě na olomoucké radnici?“
„Pro mě osobně je velice důležité, že biblické slovo zaznívá i ve veřejném prostoru. Není takříkajíc uzavřeno pouze do kostelů nebo kaplí, ale zaznívá-li právě na radnici, stává se jakýmsi znamením, že biblická zvěst se i díky této myšlence čtyřiadvacetihodinového čtení dostává do veřejnému prostoru a může nést své plody,“ říká doc. P. Chalupa.
„Jsem osobně rád, že si město Olomouc tuto tradici uchovává a dále ji rozvíjí, že se neustále těší zájmu veřejnosti, občanů a dokonce i médií. Sama skutečnost, že čtení probíhá v prostorách olomoucké radnice v kapli sv. Jeronýma, je také jistým propojením světského prostředí se světem duchovním. I tím se dvě velké entity, jakými je na straně jedné statutární město Olomouc a na straně druhé církev, protínají a připomínají nám onu podstatu, proč je člověk na světě a také jaké jsou naše úkoly vůči občanům, společnosti“ říká primátor města Olomouc Mgr. Miroslav Žbánek.
Kéž by tedy tato myšlenka čtyřiadvacetihodinového čtení Bible mohla v součinnosti spoluobčanů města Olomouce pokračovat i v letech nastávajících.